American Express

Spoločnosť American Express, tiež známa ako Amex, je americká nadnárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti finančných služieb so sídlom v Tri World Financial Centre v New Yorku. Spoločnosť bola založená v roku 1850 a je jednou z 30 zložiek Dow Jones Industrial Average. Spoločnosť je známa svojimi kreditnými kartami, platobnými kartami a cestovnými šekovými firmami. V roku 2016 predstavovali kreditné karty používajúce sieť American Express 22,9% celkového objemu transakcií s kreditnými kartami v USA (plancha ropa). K 31. decembru 2016 mala spoločnosť 109,9 miliónov platných kariet vrátane 47,5 miliónov kariet platných v Spojených štátoch, pričom každá z nich mala priemerné ročné výdavky 17 216 USD. V roku 2016 spoločnosť Interbrand zaradila medzi najvýznamnejšiu značku na svete americkú značku American Express a odhadla jej hodnotu na 18,358 miliárd USD. V roku 2017 spoločnosť Fortune zaradila spoločnosť American Express medzi 17. najobdivovanejšiu spoločnosť na svete. Logo spoločnosti, ktoré bolo prijaté v roku 1958, sa skladá z gladiátora centurióna, ktorého obraz sa nachádza na cestovných šekoch, kartách a kreditných kartách spoločnosti.

V roku 1850 spoločnosť American Express začala pôsobiť ako expresná pošta v Buffale v štáte New York. Bola založená ako akciová spoločnosť fúziou expresných spoločností, ktoré vlastnili Henry Wells, William G. Fargo a John Warren Butterfield. Wells a Fargo založili v roku 1852 Wells Fargo & Co., keď Butterfield a ďalší riaditelia vzniesli námietku voči návrhu American Express na rozšírenie svojej činnosti do Kalifornie. Spoločnosť American Express spočiatku založila svoje sídlo v budove na križovatke Jay Street a Hudson Street v tom, čo sa neskôr nazývalo štvrťou Tribeca na Manhattane. Roky po celom Newyorskom štáte využíval virtuálneho monopolu na pohyb expresných zásielok (tovaru, cenných papierov, peňazí atď.). V roku 1874 premiestnila spoločnosť American Express svoje ústredie na 65 Broadway, teda na nadstavajúcu finančnú štvrť Manhattanu. Spoločnosť dostatočne prosperovala v tom, že centrála bola presunutá v roku 1874 z veľkodušnej prepravnej štvrte do začínajúcej finančnej štvrte a do prenajatých kancelárií v dvoch päťpodlažných komerčných budovách na 63 a 65 Broadway, ktoré vlastní rodina Harmony. V roku 1880 postavila spoločnosť American Express nový sklad za budovou Broadway na 46 Trinity Place – en su sitio web. Návrhár je neznámy, ale má fasádu z tehál oblúkov, ktoré pripomínajú New York pred érou mrakodrapov. American Express je už dlho z tejto budovy vysťahovaný, ale budova stále má terakotovú pečať s americkým expresným orlom. V rokoch 1890-91 spoločnosť postavila novú desaťpodlažnú budovu Edwarda H. Kendalla na mieste svojho bývalého sídla na Hudsonovej ulici.

Do roku 1903 mala spoločnosť majetok vo výške približne 28 miliónov dolárov. Na konci vlády Wells-Farga v roku 1914 sa agresívny nový prezident George Chadbourne Taylor (1868-1923), ktorý sa v priebehu predchádzajúcich tridsiatich rokov snažil vybudovať svoju spoločnosť, rozhodol vybudovať nové ústredie. Staré budovy boli nedostatočné pre takýto rýchlo rastúci záujem. Po niekoľkých oneskoreniach v dôsledku vojny v Európe bola postavená v rokoch 1916-17 nová budova. Budova zhromaždila dve časti bývalých budov s jednou adresou: 65 Broadway. Spoločnosť American Express predala túto budovu v roku 1975, ale ponechala si v nej nejaké služby. Celosvetová expanzia American Express rozšírila celosvetový dosah tým, že zabezpečila vzťahy s inými expresnými spoločnosťami, železnicami a paroplynovými spoločnosťami.