Čo si potrebujete kúpiť na leto?

Hľadáte dobré, ale cenovo dostupné letné oblečenie? Vitajte v klube. Takže kde začať? Čo stojí za nákup v letných mesiacoch, keď strávite väčšinu svojho dňa v kancelárii? Aby ste pomohli zúžiť nekonečný zoznam letných položiek, ktoré si myslíte, že potrebujete, vybrali sme si niekoľko kusov, ktoré prešli nutným módnym testom. Namiesto základných šortiek a sandál, premýšľajte viac a skúste si kúpiť zebrové espadrilky alebo midi šaty. Áno, môžete to urobiť, a nie, nebudete sa báť (comparatif brosse lissante).

Hneď na úvod – nie som vôbec zástancom leta. Horúčava mi nerobí dobre, letná móda á la krátke minišaty ma nikdy nebavila a polihovanie pri vode už vôbec nie. Takže sa ho snažím prežiť s myšlienkami na ponurú jeseň a moje milované vrstvenie. Fungovať ale musím, takže staviam na chladivé a priedušné materiály, ktoré sa hodia obzvlášť v prípade, že jazdíte rovnako ako ja hromadnou dopravou bez klimatizácie a možnosti otvorenia okien. Asi najuniverzálnejším a najdostupnejším materiálom je bavlna. Nielen, že je pomerne lacná, ale hlavne ľahká, príjemná a pokožka v nej môže dýchať. Taká vstavaná klimatizácia! Len si dávajte pozor na sušenie v sušičke – 100% bavlna má tendenciu sa scvrknúť, viem o čom hovorím.

Skvelý je aj rayon, ktorý je na rozdiel od bavlny umelo vytvorený a neodvádza tak dobre vlhkosť. Látka je ale tenšia ako bavlna, takže je veľmi jemná a v horúcom počasí na tele neskutočne príjemná. Mňe pripomína hodváb, ktorý aj v tom najväčšom teple chladí. Hodvábnu mám len jednu košeľu, ale nedám na ňu dopustiť. Ešte môj šatník zúfalo túži po hodvábnych zavinovacích šatách, takže teraz som vo fáze prieskumu (pretože nie je hodváb ako hodváb) a hlavne hľadaní tých vysnívaných.

Mojím momentálne najobľúbenejším materiálom je ale ľan! Jeden z najstarších materiálov, ktorý je čisto prírodný, ale hlavne najpriedušnejší zo všetkých. Ani neviete, ako som rada, že tento rok zažíva ľan svoj veľký boom, inak by som ho ani neobjavila. Nerobte si starosti z toho, že sa krčí, je to proste vlastnosť, ktorá k ľanu patrí. Pokiaľ ho potrebujete ráno rýchlo vyžehliť, prestriekajte ho vodou a rukami vyhlaďte. Zdĺhavé žehlenie žehličkou vám totiž vydrží rovnako len do prvého sadnutia (diffuseur seche cheveux).

Nie vždy sú ale všetky kúsky, ktoré sa mi páčia z jedného z vyššie uvedených materiálov. Zakaždým ale pozerám na zloženie a vyberám veci, ktoré majú aspoň prímes bavlny, rayonu, hodvábu alebo ľanu. Vy viete, že som zástancom minimalistického a kvalitného šatníka. Neznamená to, že si nikdy nekúpim nič, čo by práve bolo trendy, ale snažím sa budovať ten svoj základ, na ktorý sa budem môcť spoľahnúť. V lete sa snažím vyhýbať všetkému, čo je príliš šité na telo, obzvlášť, ak je nejaký kúsok z polyesteru, ktorý jednoducho priedušný nie je. Pár takých vecí mám a všetky sú vo väčšej veľkosti, takže robia tento umelý materiál nositeľnejším. Nie som ani na šaty ani na sukne, keď už sa ale rozhodnem byť za dievčatko, siaham vždy po zavinovacích alebo košeľových strihoch. Zavinovacie šaty sú totiž nesmrteľné! Nielen, že vám prepáčia drobné výkyvy váhy (stačí ich buď viac utiahnuť, alebo povoliť), ale hlavne vytvoria ženské krivky á la presýpacie hodiny.