Finančná gramotnosť

Pedagógovia pracujú na zahrnutí širokej škály štúdií v rámci požadovaného učebného plánu pre mladých ľudí. Podľa prieskumov však existuje kľúčová zložka života, v ktorej študenti všetkých vekových kategórií nezískajú dostatok vedomostí.

Napriek tomu, že finančná gramotnosť je kľúčová pre úspešné zavŕšenie dospelosti, iba niekoľko štátov vyžaduje od stredoškolákov, aby absolvovali kurz finančnej gramotnosti. Tieto kurzy dokázali, že majú priamy vplyv na schopnosť študenta robiť rozumné finančné rozhodnutia. Okrem toho študenti, ktorí majú absolvované nejaké osobné finančné kurzy, sú oveľa schopnejší a je pravdepodobnejšie, že úspešne ušetria peniaze, múdro míňajú a investujú inteligentnejšie.

Možno by sme mali prehodnotiť, ako vzdelávame študentov (alebo ako by sme študentov nemali vzdelávať impresoras economicas) o týchto dôležitých aspektoch života. Kým sa však táto zmena nestane, je tu niekoľko kľúčových konceptov, ktoré vám ponúkame aby ste pracovali na zlepšení svojej finančnej gramotnosti. Zvládnutie týchto aspektov nie je vždy jednoduché, ale s trochou praxe vám prinesie prospech počas celého života.

1. Základy rozpočtovania

Vytvorenie a udržanie rozpočtu je jedným z najnákladnejších aspektov, ako zostať na vrchole svojich financií. V tejto dnešnej dobe je jednoduchšie než kedykoľvek predtým vytvoriť rozpočet pomocou webových stránok a aplikácií. Nezáleží na tom, či matematika je vaša silná stránka – vďaka týmto užívateľsky prívetivým nástrojom môže každý získať pomoc pri udržiavaní financií. A keď sa používajú správne, budú vás informovať o tom, kam skutočne idú vaše peniaze.

Bez toho, aby ste dodržali rozpočet, je ťažké udržať si zodpovednosť za to, kam odchádzajú vaše peniaze, a čo sa deje, a preto, aby ste zvládli základy rozpočtovania, je potrebné, aby tým každý finančný nováčik začal.

2. Vplyv úroku

Zatiaľ čo sa môžete dotknúť konceptov v rámci kurzu matematiky, je dôležité porozumieť rôznym aspektom, ako je zložený úrok. Prečo? Nielen, že vám to pomôže ušetriť ešte viac, ale môže to urobiť rozdiel medzi vypožičaním malého množstva a vrátením oveľa viac, ako budete potrebovať, v najbližších rokoch. Pochopenie úrokov, ktoré vás zaujímajú, môže mať vplyv na vaše financie viac, než si pravdepodobne uvedomíte, takže je to dôležitý koncept na získanie lepšieho porozumenia zo začiatku života.

3. Pozrite si možnosti sporenia

Je zrejmé, že šetrenie je dôležitým aspektom udržania zdravého finančného stavu. Väčšina študentov však tento aspekt neuprednostňuje tak, ako by mali. Je jednoduché ignorovať veci, ako je odchod do dôchodku, pretože sa to v budúcnosti zdá byť tak ďaleko. Naučiť sa ušetriť skoro, vám môže pomôcť získať vedomosti, prax a súbor schopností, ktoré budete používať po celý život.

Začiatočníci môžu začať pracovať na tomto koncepte v najjednoduchšom zmysle, ako je napríklad úspora peňazí na tovar s vyššou cenou. Práca na dosiahnutí cieľa je kľúčová a študenti potrebujú pochopiť, že je veľmi dôležité, aby ste sa to naučili čo najskôr – pretože účty budú vždy (mejor impresora 3d).

4. Úverová dĺžka

Možno, že prirovnanie k horskej dráhe nie je správne – možno špirála smerom dole je presnejšia. Je oveľa jednoduchšie nesplatiť úver, než ho získať, a mnoho študentov si neuvedomuje, aké ľahké je získať úver – a aké ťažké môže byť splatiť úver – predtým, než bude príliš neskoro. Preto je dôležité poskytnúť vedomosti o dlhu skôr ako neskôr. Kredit môže byť veľmi užitočným nástrojom – ak je správne spravovaný.