Kúpa správneho detského nosiča

Deti sú náš poklad, naša budúcnosť a naša najväčšia radosť. Práve z tohoto dôvodu si neustále musíme dávať pozor, ako sa o nich staráme a čo je pre nich najdôležitejšie. Pri výbere akéhokoľvek kúsku pre naše dieťa väčšina z nás uvažuje o jeho prínose na zdravie a správny vývoj. Dnes si niečo napíšeme o správnom výbere nosiča pre naše dieťa, práve z dôvodu prospechu zdravia. Nosenie je dnes veľmi modernou záležitosťou, ale je nutné si uvedomiť, že na prvom mieste nie je byť trendy, ale byť na prospech zdravého vývinu nášho dieťaťa. Základným pravidlom pri nosení je, aby Vám obom, teda rodičovi aj dieťaťu bolo pohodlne. Na trhu je dnes neskutočné množstvo nosičov a šatiek, len môže byť veľmi ťažké sa rozhodnúť a vybrať si ten správny. Dnes si pripomenieme zopár zásad podľa ktorých by sme sa mohli riadiť visseuse devisseuse.

Zásadná a už vyššie spomenutá vec je zdravie nášho dieťaťa. Nosič musí byť taký, aby poloha dieťaťa v ňom bola taká, aby podporovala jeho zdravý vývoj chrbtice. Rovnako je dôležité pohodlie pre dieťa, a teda aby v takomto nosiči mohlo napr. zaspať. Nebojte sa nosič zakúpiť, vyskúšať, nepoškodiť a vrátiť v prípade ak sa Vám, alebo Vášmu dieťaťu nepáči. Máte na to právo. Správna poloha dieťaťa v nosiči je ak sedí, nie ak visí. Visieť by v žiadnom prípade nemalo. Pre zdravý vývin chrbtice sa preto neodporúčajú nosiče s úzkym pásom medzi nohami dieťaťa, ktoré mu práve neumožňuje sedieť a tým pádom držať polohu chrbátika v správnej polohe. Za správny nosič tiež považujeme taký, ktorý dieťaťu umožňuje cítiť sa bezpečne a teda bábätko je čo najbližšie prie tele nosiaceho, počuje jeho tlkot, dych a cíti teplotu a vôňu.

Pre dieťa sa neodporúčajú ani nosiče, ktoré umožňujú dieťaťu byť hlavou otočené od nosiaceho. Takáto poloha môže dieťa zbytočne príliš rozptyľovať, čo má za následok jeho znepokojenie. Správny nosič by mal byť samozrejme pohodlný aj pre nosiaceho. A teda mali by ste byť schopný v ňom dieťa nosiť niekoľko hodín bez pocitu zaťaženia chrbtice. Váha noseného by mala byť rovnomerne rozložená na ramenách a bedrách, čím by chrbtica nemala byť vôbec zaťažená. Z hľadiska výberu je určite dôležitá aj cena. Ak Vám to však peňaženka nedovoľuje a siahnete po menej zvučných značkách je možné, že takým to spôsobom ušetríte aspoň nejaké malé euro. Na trhu okrem výborných ergonomických nosičov spĺňajúce vyššie uvedené zásady existuje aj šatka na nosenie detí. Tu však treba upozorniť, že je nutné vedieť ako si šatku zaviazať, resp. ako je nutné zaviazať v nej dieťa. Možností viazaní šatiek je niekoľko. Dokonca existujú spôsoby ako dieťa uviazať na polohu najvhodnejšiu napríklad na dojčenie. Na internete nájdete niekoľko krátkych, ale aj dlhších inštruktážnych videí. Ak by ste si predsa len neboli istý existuje aj kurz viazanie šatiek, kde sa okrem iného naučíte istotne aj iné zaujímavé veci, ktoré Vám môžu pri Vašom materstve a výchove pomôcť. Nosenie nie je však pre každého rodiča a každé dieťa, a preto sa vôbec neostýchajte ak Vám alebo Vášmu dieťaťu nie je nosenie príjemné. Každý sme predsa individuálny a máme právo urobiť si pohodlie po svojom (perceuse sans fil 18v).