LBD – Little Black Dress

Možno viac ako akýkoľvek iný odev, malé čierne šaty sú, ženami povedané, základ, ktorý si môžete vziať a obliecť si prakticky kamkoľvek. A možno viac ako ktorýkoľvek iná dizajnérka, Coco Chanel bola tá, ktorá sa stala všadeprítomnou. Samotnú koncepciu nevymyslela, ale podľa nej, malé čierne šaty neboli formálne označené ako oblečením budúcnosti až do roku 1926, keď americký časopis Vogue publikoval kresbu dizajnu Chanel. Boli to očividne jednoduché, ale elegantné šaty, v čiernej farbe, s dlhými úzkymi rukávmi, ktoré sa nosili s retiazkou z bielych perál. Minimalizmus a praktickosť prevládali najmä počas vojnových rokov. Siluety sa stali jednoduchými a funkčnými.

O pár rokov neskôr ohúril módny svet s legendárnym novým vzhľadom Christian Dior: úzky pás a bohatá plná sukňa. Dva roky potom, čo predstavil tento nový dizajn Dior zúžil svoje sukne. Najznámejšie je azda ich nosenie Audrey Hepburnovou vo filme Raňajky u Tiffanyho. V 60. rokoch minulého storočia tiež prevládala éra mini šiat. Nakoniec lemy šiat vystúpili tak vysoko, že dizajnéri už nemali miesto na to, aby ich ešte skrátili a tak išli nadol.

LBD ako sa aj rado skracuje pomenovanie malé čierne šaty (angl. Little Black Dress) má schopnosť dosiahnuť svojim štýlom eleganciu bez akejkoľvek námahy. Ak sa jednoduchá elegancia zdá byť paradoxom, je to preto, že aj je, podobne ako mnohé iné stále trendy módy. Malé čierne šaty nezakrývajú ženu, ktorá ich nosí. Práve naopak, nechávajú vyniknúť jej krásu. A to už od roku 1926, kedy prvýkrát uzreli ich dizajny svetlo širšej verejnosti.

Samotný odtieň – čierny – má tiež svoj význam. Je to módna uniforma, a to najmä z dôvodu, že nemôžete vyzerať zle v čiernej farbe. Nielen to, že čierna napodobňuje protichodné senzorické pocity. Je ťažká a zvodná, odvážna a smutná, zdvorilá a diskrétna, strohá a elegantná. Módna historička Anne Hollander tvrdí, že symbolizmus čiernej by mohol byť použitý s kreatívnou zvrátenosťou pre emocionálny efekt. Čierna sa po prvý raz začala používať v stredoveku ako farbou pre oblečenie. Dovtedy to boli najmä jemné tóny bielej a vanilkovej, no hlavne hnedá. Štrnáste storočie je kľúčovým momentom v histórii módy, keď sa odev vyvíja od praktického prvku k umeniu.

S touto zmenou sa čierna stala viac než len odtieňom, ktorý bol vyhradený pre odevy duchovných alebo šľachty. Tento módny moment pomohol dať čiernej farbe možnosť, vystupovať na mape ako sofistikovaná a výrazná voľba štýlu. Následne aj renesančné portréty filozofov ukazujú, že ľudia na sebe čierne odevy nosia a zdokonaľujú tak črty a telo jednotlivca, na rozdiel od hodnosti a spojenia označovaného ozdobným oblečením.

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo najrôznejších variácií čiernych šiat. Práve aj vďaka poklesu morálnych obmedzení a hraníc sa stretávame s mini šatami v čiernej farbe s veľkými výstrihmi, nielen na prednej strane v oblasti dekoltu, ale aj na chrbte. Iné šaty sú zas vyrobené zo skoro priehľadnej čiernej čipsy alebo hodvábu. Nie je už nutnosťou nosiť dizajnérske kúsky, čierne krátke šaty dnes už môžete nájsť v ktoromkoľvek obchodnom dome alebo predajni s oblečením, či dokonca v Secondhande. A vďaka internetu dokonca ani nemusíte ísť šaty vyskúšať von, ale jednoducho si ich objednáte k Vám domov.