Podvodníci na nakupovacích portáloch na internete

Internet so sebou priniesol aj takú skvelú možnosť, akou je pohodlné nakupovanie z domu. Popri takomto spôsobe nákupov nájdeme nespočetné množstvo výhod. Ako sú napríklad rýchlosť nakupovania, pohodlie domova, nákupy zo zahraničia, ale často aj relatívne nižšie ceny ako v kamenných obchodoch. Cez internet dnes nakúpite potraviny, dovolenky, oblečenie, letenky, zabezpečíte si ubytovanie alebo si rezervujte rôzne služby. Je však samozrejme, že nakupovaním cez internet ste sprevádzaný aj možnými nepríjemnosťami, a teda online nákupy so sebou nesú aj mnohé negatíva. Ja napríklad nemám rada, že si nedokážem výrobok tzv. ochytať ani vyskúšať. Doba doručenia je niekedy oveľa dlhšia ako niekoľko dní, najmä pred Vianocami, keď sme všetci v časovej tiesni a potrebujeme darček čo najrýchlejšie, je táto skutočnosť veľmi nevyhovujúca.

Avšak vyššie spomenuté negatíve nie sú tým najhorším spomedzi negatív, ktoré Vás môžu stretnúť popri nakupovaní online. Veľký pozor si treba dávať na internetových podvodníkov. Ak nechcete prísť o peniaze je vhodné si na podvodníkov dobre posvietiť. Ako ich však ale spoznať? Najjednoduchším pravidlom ako spoznať internetového podvodníka, je overiť si ho ešte pred samotným nákupom pomocou obchodného, či živnostníckeho registra, alebo tiež pomocou referencii. Ak je obchodník férový a snaží sa obchodovať naozaj korektne na jeho stránke sa určite dozviete okrem jeho mena (obchodného názvu, spazzolino elettrico quale comprare), sídlo, adresu prevádzky, IČO(daňové identifikačné číslo), email a aj telefónny kontakt. Ak sú údaje nepresné, nejasné alebo niektoré chýbajú, je lepšie sa nákupu cez stránku tohto typu vyhnúť. To že stránka pôsobí profesionálne ešte nemusí naznačovať‚ že sa nejedná o podvodníka. Dávajte si pozor na spôsoby platenia, ktoré Vám predávajúci ponúka. Čím viac možnosti spôsobu platenia, tým lepšie pre nakupujúceho. Informujte sa o výrobku. Nie je dôležitý vždy len prvotný obrázok. Dôkladne si prečítajte informácie o výrobku, aby ste po prevzatí neboli zbytočne sklamaný. Prečítajte si obchodné podmienky a podmienky reklamácie. Rovnako tak si skontrolujte, či ma predávajúci uvedenú v obchodných podmienkach aj možnosť odstúpenia od zmluvy. Odstúpenie od zmluvy aj reklamačný poriadok má svoje pravidlá, pred nákupom si ho prečítajte. Vyhnete sa tak prípadným problémoch pri vrátení tovaru.

Nehanbite sa pred nákupom predajcovi zavolať v prípade nejasnosti o tovare, či pre prípadne nejasnosti v zmluve. Určite si zistite spôsob, čas a cenu dopravy a možnosti doručenia vopred. Z mnohých už vyššie spomenutých dôvodov je lepšie ak sa zameriate na overené stránky a obchody registrované na Slovenskom obchodnom trhu. V prípade ak sa stane, že Vám obchodník nedokáže tovar z nejakých dôvodov dodať, je povinný Vás informovať. Ak ste tovar dokonca zaplatili vyvstáva predajcovi povinnosť Vám peniaze za nedodaný tovar vrátiť do 15 dní. Pri nakupovaní cez internet sa však viete zabezpečiť voči externým vplyvom aj pomocou počítača. Pred vstupom zvonku sa dá počítač ochrániť nainštalovaním brány Firewall a tiež pravidelným aktualizovaním antivírusového programu.

Pripojenie na sieť si môžete ochrániť heslom. Pri výbere hesla dbajte na jeho zložitosť. Mnohokrát sa stáva, že bežný užívatelia internetu na výber hesla príliš nedbajú, idropulsore dentale opinioni. Čo nie je príliš ostražité. Vaše heslo by Vás malo ochrániť a preto by bolo vhodné, aby obsahovalo znaky, čísla aj písmena a bolo viac ako päťmiestné.